BERG TRANEN
Skiën als rouwverwerking: ik wist niet dat dat kon. Maar ontdekte het per toeval, vorige week.
Omdat spannende dingen nu eenmaal buiten je comfortzone gebeuren, besloten mijn echtgenoot en ik onze kinderschare mee te nemen op wintersport
Twaalf uur lang volgden we half Nederland over de Duitse Autobahn richting Oostenrijk. Om daar – met half Nederland – de witte pistes (en oefenweidjes) te trotseren.
Tot nu toe hadden we dit avontuur weten uit te stellen, wegens: te kleine kindjes, skioorden te ver, duur of druk. Bovendien hoorden we vaak verhalen over dreinerig kroost en gefrustreerde ouders. Dat klonk ons nu niet bepaald als skiplezier in de oren.
Toch gingen we dit keer. Omdat we snakten naar frisse berglucht en gezonde toeten. En omdat ik steeds meer terugverlangde naar de Tiroolse gemoedelijkheid die ik zo goed ken uit mijn jeugd: die van de oerknusse pensions in piepkleine dorpjes. En van de hele dag in de sneeuw spelen om daarna, gevuld met schnitzels en apfelstrudel, zalig in slaap te vallen onder de dikste dekbedden ooit.
Dat was het ultieme wintersportgevoel voor mij. En dat wilde ik graag doorgeven aan mijn kinderen
Net zoals mijn moeder dat aan mij gedaan had, hoe weinig vanzelfsprekend dat ook was als alleenstaand ouder, geboren en getogen in de tropen.
Maar toen zij op miraculeuze wijze toch eens op een skipiste verzeild raakte, werd zij zo op slag verliefd dat zij zich voornam haar zoon en dochter diezelfde kriebels te laten beleven. En dus weet ik niet beter dan dat we met liefde onze zomervakanties opofferden om in de winter met z’n drieën naar Oostenrijk af te reizen. Voor die gelukzalige ski-euforie.
Mijn moeder leeft niet meer. En alsof de duvel ermee speelt is het skiën er bij mij lange tijd bij in geschoten. Maar de kriebels zijn er nog. Dus spoorde ik digitaal het kleinst mogelijke alpendorpje op, waar volgens een review ‘helaas maar weinig Nederlanders komen’, maar met genoeg ski-uitdaging voor jong en oud en hopelijk een Stube of twee voor de broodnodige Jägertee.
Het weerzien met de Oostenrijkse sneeuw werd uiteindelijk een confrontatie met het verleden. Want ook bij mijn kinderen sloeg de vlam in de pan. Van ingewikkelde uitrustingen tot dialectsprekende leraren: alle skiongemakken namen ze voor lief om zich elke ochtend weer gretig op de pisten te storten, met rode blossen en al.
Alsof ik mezelf zag, als klein meisje, en tegelijkertijd in de rol van mijn moeder. Overal leek ze op te doemen: op de piste, in de gondel, op het terras, almaar genietend van het intense plezier van haar kinderen.
Achter mijn skibril hebben heel wat tranen gevloeid, van heimwee en dankbaarheid
Mijn moeder was niet de makkelijkste en had het niet makkelijk, maar deze ervaring heeft ze me maar mooi meegegeven. En datzelfde doe ik nu bij haar kleinkinderen.
Zo leeft ze voort. Dankzij het ultieme wintersportgevoel.
Tekst: Teus Lebbing, www.abrandnewstory.nl

Meer lezen over veerkracht en persoonlijke groei? Klik op de links onder ‘categorieën’ of check deze blogs:
- ‘Ik ben niet meer alleen’
- ‘Masker af, kilo’s lichter’
- ‘Hoe rijk ben ik eigenlijk?’
- ‘Controlefreak wordt weer eens wakker’
Reageren mag altijd!
❤❗
Wat prachtig!
Prachtig Teus, ik heb ook weer een traantje weggepinkt tijdens het lezen. ❤?
Wat een prachtig verhaal lieve ‘zus’. Daar word je even stil van. Ik weet nu al dat ik volgende week, genietend van het uitzicht op de witte hellingen met rijtjes skiënde kinderen, ook zeker even terug denk aan jouw verhaal. Zo mooi verwoord! Fijn dat je dit met ons wilde delen. ?
Lieve Teus,
Een mooi en liefdevol verhaal. Ook ik heb door aandringen van mijn vader en moeder, die jammergenoeg ook niet meer leeft, de skischoenen en ski’s ondergebonden. Een vakantie en hobby die ik tot mijn spijt te weinig met haar samen heb mogen beoefenen maar wel dankzij haar ongelofelijk leuk ben gaan vinden. Ook dit heb ik op mijn jongens over kunnen brengen en wat ik voor geen goud in de wereld had willen missen. Zo herkenbaar dit alles en priceless! Groetjes van je zwager
Horen, zien en meeleven. Snik.
Kus
Prachtig, Teus!
Mooi Teus, en het bewijs dat er altijd wel iemand stilletjes met je meereist ❤
Prachtig Teus. Warm en liefdevol geschreven en zo herkenbaar. Het klinkt cliché, maar in de herinnering leeft een dierbare altijd voort. Ik voel je moeder tussen de regels en wat ze jou heeft meegegeven. Mooi!!!
Wat bijzonder om te lezen , Teus. Een ontroerende ervaring..Ook ik zag onmiddellijk onze kordate Riet weer voor me en moest dus ook even slikken.
Ik zie het voor me. Het grootste genieten kan bestaan dankzij de achtergrond van herinneringen met – allez – hier en daar een traan.
Lieve Teus,
Wat een heerlijk verhaal. Het ontroerde mij dit over jullie en je moeder te lezen. Had geen idee van haar liefde voor de wintersport.